Akaydın yıllar sonra sessizliğini bozdu ve…

Haber Arası Reklam  1

Eski Akdeniz Üniversitesi Rektörü ve eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı 2015-18 dönem Antalya CHP Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Akaydın K7 Medya ve Slogan Haber imtiyaz sahibi Faruk Gündoğan ile gazeteci Fikret Eray Kümbetlioğlu’na çok önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

Türkiye gündemini sarsacak cümleler kullanan Akaydın aynı zamanda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve CHP’li belediyeler hakkında da açıklamalarda bulundu.

 

 

Mustafa Akaydın, “Antalya Büyükşehir Belediyesi hizmet etmeye devam ediyor, Tabi halkın gözünde belediye hizmetini eleştirecek çok şey var. Başkan Muhittin Böcek’i de destekler tebrik ederim ancak geçmiş zamanda bazı insanlar süpigilasyon yapıp Muhitin Böcek’in COVİD-19 hastalığı zamanında ölmesini istiyormuşum gibi dedikodu çıkartıp haber yazdılar. Ben doktorum, Hipokrat yemini etmiş adamım. Onlara da gereken cevabı verdim…”

 

 

“İKTİDAR CHP’Lİ BELEDİYELERE BÜTÇE SAĞLAMIYOR”

 

AK Parti hükümetinin CHP’li belediyelere bütçe sağlamadığını iddia eden Akaydın sözlerine devam ederken, “Belediye Başkanı halkına hizmet etmekle yükümlü, şu zamanda artık kentin hizmetinin ¾ ünü karşılamak bile hayal pereselik olur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi başka olmak üzere tüm CHP’li belediyelere AK Parti hükümeti destek vermiyor. AK Parti Muhalif belediyeleri kısıtlayıcı önlemleri mevcut. AK Parti’nin Biz bu kısıtlamaları yapmıyoruz diye de bir açıklamaları yok Eklemek gerekir ise dolar kurunun artışı, ekonomik kriz, yine Antalya içinde yaşanılan orman yangınları, ( Covid-19 ) salgın süreci ve bunları topladığınız zaman CHP’li belediyeler hizmet sağlamakta zorluk çekiyor. Böyle zamanda dişe dokunur yatırım atılan imza attığını görmüyorum ayakta durmaları bile bir mucize” şeklinde konuştu.

 

 

“SOSYAL DEMOKRAT PARTİ SUBVANSİNYON YAPAR”

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi hakkında görüşlerini açıklayan Prof. Dr. Mustafa Akaydın, “Çok büyük sorun, toplu ulaşımda yönetmekte sıkıntı var, şoförler şimdi kontak kapatıyor. Ben zamanında eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Subaşına ’da çok sormuşumdur, neden halk otobüslerini, toplu ulaşımları özelleştiriyorsunuz diye? Toplu ulaşımın özel olması Türkiye gibi bir ülkede yasal olarak olmaması gereken ve aykırı bir durum. Ben belediye başkanlığım döneminde beş yıl otobüs esnafı ile boğuştum, o zaman ulaşım esnafı beni çok yordu onlara dada hak veriyorum ki kazançlarına kar katmak istiyorlar ama olması gereken sosyal demokrat su, ulaşım, ekmek sübvansiyon yapacaksın, böyle olması gerekiyor. O dönem 640 ulaşım esnafı bu ve benzer çalışmalarımdan dolayı benden şikâyetçi oldu” dedi.

 

Mustafa Akaydın konuşmasına şu şekilde devam etti, “Akdeniz Üniversite rektörlüğünde ve öncesinde başlayan icat çalışmalarım vardı ve başarılı oldum. Bunlardan bir tanesi güneş enerjisi projesi idi. Güneş enerjisi panel çalışmalarım dev projelerimden bir tanesidir ve hala mevcut CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ifade eder “Güneş enerji panel çalışmalarını bana siz öğrettiniz” diye, yine aynı düzen doğrultusunda İlker Gedik’te başarılı sanayi hamleleri yapmıştır. Öncülük etmekten gurur duyuyorum. İşte bu çalışmalarımı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde bile uygulamış bulundum. Bilindiği gibi ‘Güneş ev’ projesi ile güzel bir alanda bir yapı oluşturarak Antalya halkının hizmetine sundum. Bu hizmetin devamı müthiş şekilde gelecekti, Hayalim tüm Antalya halkına güneş enerjili termaller sağlayarak hem çevre hem ekonomik olarak kenti rahatlatmaktı. Güneş evin içinde jeotermal bile mevcuttu ancak Menderes Türel benden sonra Belediyenin başına geçti ve birçok şeyi dağıtıp bozduğu gibi bunu da bozdu. Güneş evi huzurevi yaptı. En önemli projelerimden bir tanesi ise elektrikli halk otobüsleri üretip halkın hizmetine sunmaktı. Bunu başarmak üzereydim ama yine o dönem engellendim. Güneş kent Antalya olacaktı. Antalya ulaşımı hibrit ve elektrikli ulaşım olacaktı…”

 

“CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİM BİLE BANA MUHALİF OLDU”

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı zamanında 40 otobüsü kamulaştırdığını dile getiren Akaydın, Halkçılık diye konuşan kendi partimdeki CHP’li meclis üyelerim bile alınacak olan kararlarda bile bana muhalefet oldular. Bilmiyorlar ki sosyal demokrat halkçı bir parti, görüş her zaman vatandaşı için subansiyon yapar. Daha sonra bilindiği gibi bir çok şey yaşadım ve  FETÖ’cü bir savcı, Osman Şanal beni iki yıl boyunca izledi, bir şey bulamadı, 640 ulaşım esnafı benden şikayetçi olunca da araya elektronik ulaşım kartı bahanelerini öne sürdüler ve sözde ihaleye fesat karıştırmışım davam devam ediyor hala düşmedi” diye konuştu.

 

“OYUM ÇALINDI”

 

30 Mart 2014 tarihinde yerel seçimlerde Menderes Türel, Mustafa Akaydın’ı 23.504 oyla geçerek Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığını devralmıştı. Akaydın hala 2014 yerel seçiminin resmen şaibeli olduğunu düşünüyor.

Dişileri Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ve eski dönemin Antalya Büyükşehir Belediye başkanı AK Parti’li Menderes Türel’in seçim gecesi adliyede olmasını kınayan Mustafa Akaydın ,”Birkaç saate ve bir anda ne oldu bitti ve bir anda benim binlerce oyum çalındı. Bu haksızlığı hiçbir zaman unutmayacağım, yine o dönemlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da beni yakından takip ederek diline çok dolamıştı, sürekli beni siyasette oy kazanma rantına sokarak benimle uğraşıyordu” dedi.

 

“MENDERES ÇOK USULSÜZLÜK YAPTI”

 

“Birkaç örnek verebilirim, mesela Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne Menderes Türel  28 Milyona yaparken biz 5 buçuk milyona yaptık, bütün Akdeniz bölgesine etkinlik götürdük, Turizm Bakanlığı Menderes’e sadece 8 Milyon verirdi ama bana dönemin Turizm Bakanı Ertuğrul Günay 100 bin TL ödedi Milyon değil ama. Eli ayağı tutulmayan Turizm Bakanlığının eli ayağı bizde tutuldu, ne yolsuzluklar tespit ettik 2009’da da savcılığa suç duyurusunda bulunduk ama tabii dosyayı sümenaltı ettiler… Ben en az şekilde ve çok şah şahlı bir festival düzenledim. Menderes Türel Belediyenin bütçesinden temsil ve ağırlamaya sadece 9 buçuk Milyon lira harcadı. Fatura yok, belge yok… Faturalar tornadan çıkmış gibi her Pazartesi 108 Bin lira yatırılmış. Türel o dönem festivale şimdi adını unuttum alkolik bir adam getirmiş adamın köpeğine bile otelde özel oda açılmış, adamı helikopter ile Türkiye turu attırmışlar, otelde kalan kimse yok ama otel de 300 bin kişinin parası ödenmiş, o kadar çok şeyler döndü ki bir festivalden bile usulsüzlük yaptılar. Hepsi belgeli bunların ama Menderes Türel’e nedense hiç dokunan olmadı. Yine işte görüyoruz. EXPO alanı, yazık oldu, orada da büyük projelerim vardı ama bu defada dönemin Tarım Bakanı Methi Eker beni engelleyenler arasındadır.”

 

 

“İLK DEFA ENAYİ YERİNE KONULDUĞUMU ANLADIM”

 

Prof. Dr. Akaydın yaşadığı geçmişteki siyasi sıkıntıları Faruk Gündoğan’a anlatırken, “Çok haksız bir şekilde CHP adına yapılan bütün her şeyin masrafları anlayamadığım bir şekilde benim üstüme ciro edildi. Benim ile hiçbir ilgisi yok. Reklam firması ve avukatı ile o zaman mecburen uzlaşmak zorunda kaldım. 2014 seçimlerinde ben bağımsız bir aday değilim benim adaylığım CHP reklam firması ile anlaştıktan sonra oluyor ve 19 ilçe ve tüm yönetiminlerin masraflarını ben ödedim. Cebimden bu benim canımı çok yaktı, hayatta kendimi bu kadar enayi yerine koyulduğumu hatırlamıyorum. Karşı tarafın AK Partili avukatı bile bana yapılan haksızlığı söyledi. 2014 yerel seçimler masraf benim üzerime ciro edildi. Ben bütün varlığımı CHP ye yatırdım. Sayın Kılıçdaroğlu’nun masrafları ve il yönetiminin yaptığı masraflar 3-1  karşılanması gereken ücreti bile bana ciro edildi. Yargıtay da bir numara döndü faturayı bana kestiler. o zamanın kur ücreti ile 230 bin TL yani tam 30 bin dolar ödedim.

“BEN SİYASETTE AĞZIMIN PAYINI ALDIM”

 

Siyaset hayatımda FETÖ terör örgütüne bağlı bir savcı ile mücadele ettim. CHP’li İl yönetimi dahi meclis üyeleri ile çok uğraştım, yoruldum, pes etmedim, pes etmeyi sevmem, arkadaşlar akademisyenin yapacağı iş değil dediler ancak akademisyenlerde siyaset yapabilir. Normal. Milletvekilliliğim dahil 13 buçuk yıl siyaset hayatım var. Rektörlükte yarı siyasi görevdir ve sivil toplum kuruluşları da. Siyasete uzak durmadım. Sivil toplum örgütleri siyaset yapmak veya siyasetçiye yol göstermelidir. Merhum Süleyman Demirel’in bir sözü vardır çok severim o sözünü, Üniversiteler toplumun feneridir. Şu an rektörlerin çoğu görevini yapmıyor. Siyaset yapmaları gerekiyor yapmıyor. Son zamanlarda Bir tane dekan çıktı son zamanlarda Galatasaray dekanı açıklama yaptı siyasi, o da saçmaladı…

 

“SİYASETE VE SİYASETÇİYE KÜSMEDİM”

 

Gözümün önünde oy çalan Menderes Türel’e, Mevlüt Çavuşoğlu’na bile asla küs değilim, kendi partimi bile eleştiririm ama basının önünde değil. Ben Sayın Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanına gittiğim zaman bile sizi eleştirmeye geldim diyen insanım…

 

“TEK PİSMANLIĞIM VAR İTİRAF ETMEK İSTRİM…”

 

Siyaset hayatımda bir yanlışım oldu o da Deniz Baykal’ı basının önünde eleştirmem oldu. Daha sonra kendisine elimi uzattım kendisi elimi sıkmadı elimi itti ve gündem oldu. Deniz Baykal benim lansmanıma katılmadığı için çok sinirlenmiştim ve bir öfke ile Baykal’ı basının önünde o gece eleştirmem yanlıştı kabul ediyorum, pişmanım, buda benim siyaset hayatımda ilk pişmanlığım itiraf ediyorum, siyaset hayatımda başka başka pişmanlığım hiç olmadı...

 

“TURKUVAK AŞISI YALAN OLDU”

 

Turkuvak aşısı hakkında da sorulara cevap veren Prof. Dr. Mustafa Akaydın, “ Türkovak aklı başında aşı olmayacağı belli idi. Bir aşıyı halka sunmadan önce faz üçe kadar illaki çalışma yapmak gerekiyor. Ne oldu? Dünya seni kaide bile almadı hepsi çöpe gitti. Zaten Sağlık Bakanı Koca’nın da artık gündeminde bile yok yine her zaman olduğu gibi ayıplarını sumen altı ettiler. Biontec için bunları söyleyemem, helal olsun adamlara,  Türk bilim adamlarına Nobel verilmesi gerekir ve guru verici uzmanlık alanım değil ama uzmanlık alanı olan arkadaşlarımın fikrini söylüyorum sinovak aşısını da Dünya Sağlık Örgütü kabul etmedi.

 

“SENİN NE İŞİN VAR SURİYE’DE?”

 

Türkiye de bulunan sığınmacı konusuna değinen Mustafa Akaydın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef göstererek , “Senin ne işin var Suriye topraklarında. Şu an Türkiye resmen Suriye topraklarını işgal etmiş durumda. Bu savaş konusudur, bir an önce Erdoğan’ın Esat ile arasının düzeltmesi ve Türkiye’deki sığınmacıların ise ülkelerine huzurlu bir şekilde geri dönmesi gerekiyor. Şu bir gerçek, Suriye’de evet bir savaş var ve işin insan hakları boyutu da düşünülmeli, biz sığınmacıları kabul ederiz ama Erdoğan’ın izlediği dış politika çok yanlış oldu, şimdi bunun faturasını herkes çekiyor, halk ödüyor” dedi.

 

MUSTAFA AKAYDIN KİMDİR?

 

Mustafa Akaydın (d. 24 Nisan 1952, Çorum), Türk tıp doktoru, genel cerrahi profesörü ve siyasetçi. Akdeniz Üniversitesi eski rektörü, Antalya Büyükşehir Belediyesi eski başkanı, 25. ve 26. dönem Antalya Milletvekili.

17. Dönem Çorum milletvekili Ali Rıza Akaydın'ın oğlu olan Mustafa Akaydın, İlköğrenimini TED Ankara Koleji'nde, lise öğrenimini de Ankara Fen Lisesi'nde tamamladı.

1975 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden genel cerrahi uzmanlığını aldı. 1980 yılında görev aldığı Akdeniz Üniversitesi'nde 1982 yılında yardımcı doçent, 1984 yılında doçent ve 1992 yılında da profesör unvanını aldı.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği kurucu üyesidir. 1988-1990 yılları arasında Antalya Tabip Odası başkanlığını yürütmüş olup daha sonra bu odanın Onur Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Cerrahi tıp bilimleri alanında 22 uluslararası, 100'ün üzerinde de ulusal bilimsel dergilerde yayımlanmış çalışması bulunmaktadır. Akdeniz Üniversitesi'nde 1996-2004 yılları arasında rektör yardımcılığı 2004-2008 arasında da rektörlük görevini yürüttü.

2007/2008 döneminde Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) başkanlığı yaptı.

2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden Antalya Büyükşehir Belediyesi başkanlığına seçildi.

30 Mart 2014 yerel seçimlerde Menderes Türel, Mustafa Akaydın'ı 23.504 oyla geçerek Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığını devralmıştır.

7 Haziran ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Antalya'dan CHP milletvekili seçildi. Günseli Akaydın ile evli olup iki çocuk babasıdır.