Haber Haber Girişi : 10 Ocak 2023 13:49

Tarsuslu kadınlar ilk sinema deneyimlerini, Turna Misali filmiyle yaşadı

Turna Misali, Mersin'de izleyicileriyle buluşurken Mersin Büyükşehir Belediyesi ilk defa sinemaya gitme fırsatı yakalamış Tarsuslu kadınları bir araya getirerek keyifli bir heyecan yaşattı.

Haber Arası Reklam  1

 

Fikret Eray KÜMBETLİOĞLU

 

Yönetmenliğini İffet Eren Danışman Boz, yapımcılığını Eyüp Boz'un üstlendiği film Kültür Bakanlığı ve TRT desteğiyle, Mersin Büyükşehir Belediyesi sponsorluğuyla çekildi. 

 

Turna Misali daha sonra İzmir ve İstanbul'da gösterime girecek.Mersin'in Silifke ilçesinde çekilen Turna Misali filmi Mersin'de izleyicileriyle buluştu.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle çekildiği il olan Mersin'de gösterimine giren filmi Tarsus'un Taşkuyu, Mahmutağa, Girne, Barboros, Bahçe ve Kırklarsırtı Mahalleleri'nden gelen ve ilk kez sinemaya gelen 135 kadın heyecanla izledi.

 

Başrollerini Sennur Nogaylar, Necmettin Çobanoğlu, Timur Ölkebaş, Zeynep Elçin ve Sercan Can'ın paylaştığı Turna Misali, dünya prömiyerini 34. Uluslararası Tokyo Film Festivali'nde gerçekleştirmişti. 

 

Bir yörük kadını olan Gülsüm Ana'nın ailesini, çevresini ve konargöçer olarak yaşayan yörükleri yerleşik hayata geçirmek isteyen düzene karşı tek başına giriştiği varolma savaşını anlatan Turna Misali en son 22. Anchorage Uluslararası Film Festivali'nde ‘Mother of Cultural Exchange' ödülüyle taçlandırıldı.

 

Film, 5 Aralık 2022'de tamamlanan 2. Haliç Goldenhorn Uluslararası Film Festivali'nde de en iyi senaryo, en iyi kadın oyuncu, en iyi sanat yönetmeni ve jüri özel ödülü olmak üzere 4 dört ödülün yanı sıra, 2019'da TRT 12 Punto Senaryo Günlerinde TRT Ön alım ödülüne layık görüldü. 41. İstanbul Film Festivali'nde Türkiye prömiyerini yapan film, 10. Antakya Film Festivali'nde Yeşilçam Özel Ödülü aldı.

 

29. Adana Altınkoza Film Festivali'nde ve 33. Ankara Film Festivali'nde özel gösterim yapan film Mersin'den sonra İzmir'de Alsancak Karaca'da), daha sonra da İstanbul'da (Atlas 1948 ve ocak ayı içinde Kadıköy Sineması'nda) izleyicisiyle buluşacak.Turna Misali hakkında

 


2021/Türkiye/98'
Renkli, Dcp, 2.39, 5.1 Sound TürkçeYapım


İEDB Film

Yönetmen


İffet Eren Danışman Boz

Yapımcı


Eyüp Boz, İffet Eren Danışman BozSenaryo


Eyüp Boz, İffet Eren Danışman BozOyuncular


Sennur Nogaylar, Necmettin Çobanoğlu, Timur Ölkebaş, Zeynep Elçin


Sercan Can, Deniz Ceylan, Kasım Boran Aslan, Tankut Kılınç, Barbaros EnginGörüntü Yönetmeni


Eyüp Boz

 Kurgu


Melik Saracoğlu

 


Ses


Fatih AydoğduRenk Düzenleme


Cem TaşkaraSes Miksaj


Meriç Erseçgen

 

Fragman için lütfen tıklayın